Projekt: Obywatele i Kształtowanie Przestrzeni
Mieszkańcy Słupska w ostatnim czasie w niewielkim stopniu angażują się w sprawy publiczne, rzadko uczestniczą w konsultacjach społecznych. Utrudnia to władzom miasta podejmowanie decyzji. Ma to duże znaczenie szczególnie gdy chodzi o przestrzeń miejską. Planowane inwestycje wywołują reakcję mieszkańców zbyt późno, gdy dokumentacja projektowa jest już skończona, zgody uzyskane, a modyfikacja projektu rodzi wiele problemów.
Każdej władzy potrzebna jest otwartość na opinie mieszkańców, a jej zadaniem jest m.in. tworzenie przestrzeni do debaty publicznej. Niestety często brakuje w Słupsku realnej okazji, aby opinie Słupszczan i Słupszczanek mogły wybrzmieć, faktycznego miejsca aby przedyskutować wątpliwości i pomysły. Konsultacje społeczne w Słupsku, w szczególności w obszarze przestrzeni miejskiej, są zbyt zawiłe i niezbyt atrakcyjne dla mieszkańców. A my, Słupszczanie i Słupszczanki zbyt często nie wierzymy, że nasz głos może wnieść coś wartościowego w procesy planistyczne, projektowe i inwestycyjne. Wyzwaniem, jakiemu musimy sprostać, to stworzenie odpowiednich okazji, abyśmy mogli się włączyć w proces podejmowania decyzji o przestrzeni publicznej w mieście. Zrobimy to za pomocą trzech kroków zaplanowanych w projekcie „Obywatele i kształtowanie przestrzeni”:
1. Przygotujemy program Nasza Wspólna Przestrzeń z udziałem urzędników miejskich i mieszkańców i mieszkanek miasta oraz wspólnie wybierzemy miejsca w Słupsku, które chcemy zagospodarować, w których powstanie infrastruktura czasu wolnego z elementami błękitno-zielonej infrastruktury. Wspierać nas będą specjaliści od planowania rozwiązań przestrzennych w sposób partycypacyjny, czyli włączający mieszkańców i mieszkanki.
2. Zorganizujemy okazję do zaangażowania osób zainteresowanych w projektowanie konkretnych rozwiązań dla wybranych w Słupsku miejsc. Będziemy szukać dobrych rozwiązań w tym zakresie u partnerów z Islandii https://www.humanrights.is/en
3. Zachęcimy cały Słupsk do działania na rzecz zachowania miejskiego ładu przestrzennego -będziemy się wspólnie uczyć i wypracujemy standardy kształtowania, projektowania i utrzymania przestrzeni w Słupsku, korzystając z doświadczeń naszego chorwackiego partnera https://dura.hr/
Liderem projektu jest: Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, a partnerem w Polsce jest Miasto Słupsk.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
Standardy kształtowania, projektowania i utrzymania przestrzeni w Słupsku. Mamy to !
W ramach projektu "Obywatele i kształtowanie przestrzeni" wypracowaliśmy standardy kształtowania,[...]
Warsztaty z A2P2 architecture & planning
Warsztaty z A2P2 architecture & planning miały na celu -[...]
Doświadczenia rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Słupsku i znaczenie partycypacji w kształtowaniu przestrzeni.
W ramach projektu "Obywatele i kształtowanie przestrzeni" przeprowadziliśmy ewaluację poprzez[...]
„Obywatele i kształtowanie przestrzeni”. Spotkania podsumowujące.
Przez ostatnie dni listopada podsumowywaliśmy projekt "Obywatele i kształtowanie[...]
Spotkania zespołów roboczych
Spotkania zespołów roboczych to bardzo istotna część naszej współpracy.[...]
O partycypacji. Dlaczego udział w konsultacjach obywatelskich jest ważny?
Miejsce, w którym mieszkamy, w którym żyjemy w znaczący sposób wpływa na nasze codziennie funkcjonowanie. Jest wiele spraw ważnych z perspektywy lokalnej, o których powinniśmy wiedzieć, którymi powinniśmy się interesować i o które powinniśmy zabiegać, gdyż to od naszego zaangażowania zależy jakość naszego życia. Dbamy o nasze ogrody, domy czy mieszkania, a robimy to po to, by żyło nam się jak najlepiej. W takim celu także, podejmowane są wszelkiego rodzaju inicjatywy obywatelskie, zmierzające w stronę polepszenia naszego wspólnego miejsca zamieszkania. W nieco szerszej, bardziej globalnej perspektywie – dbamy o naszą wspólną przestrzeń do życia, jaką stanowi miasto. Takie zaangażowanie obywatelskie nazywamy też partycypacją – społeczną i publiczną.
Obywatele danej przestrzeni powinni wyrażać głos w kwestii tego, jak wyglądać ma nasza wspólna przestrzeń. Dotyczy to także Słupska, naszego miasta, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka mają zapewne swoje ukochane miejsca. Wyrażenie swojej opinii w rzeczywistości to czasem tylko kilka kliknięć, często niezobowiązująca rozmowa czy ankieta, która może mieć znaczący wpływ na decyzje o mieście. Jak mówią sami urzędnicy miejscy – wiedza o mieście, poszczególnych osiedlach, podwórkach czy skwerach – pochodząca od samych mieszkańców jest bezcenna. Nie każdy urzędnik wnika głębiej w przestrzeń miejską tak jak my, mieszkańcy Zatorza czy Osiedla Niepodległości, czy jeszcze innych miejsc w Słupsku. Jeśli nie jest nam obojętne to co mamy tuż obok naszych domów i mieszkań i jeśli chcemy mieć swój udział w ulepszaniu naszej wspólnej przestrzeni – partycypacja obywatelska powinna stać się naszym nawykiem.
Warto wyrażać swoją opinię także po to, aby później cieszyć się efektami, nie twierdzić, że “ktoś zrobił coś bez mojej wiedzy”, ale patrzeć na funkcjonowanie miasta i cieszyć się z realnego udziału w jego życiu i bycia jego częścią.
Należy mieć na uwadze również kilka zasadniczych zalet brania udziału w konsultacjach społecznych. Pierwsza, najbardziej wyrazista z nich, opiera się na fakcie, iż dla podmiotu wychodzącego z inicjatywą konsultacji zdanie każdego jest ważne, liczy się, każdy ma prawo się wypowiedzieć. Podmioty publiczne nie chcą działać bez zgody obywateli, którym dane rozwiązanie ma służyć i w związku z tym wychodzą naprzeciw, aby poznać ich opinie. Zasadniczym elementem konsultacji jest więc poznanie planów władz lokalnych i możliwość ich modyfikacji, zaproponowania optymalnych, korzystnych dla wszystkich, rozwiązań danego problemu.
Kolejnym ważnym elementem konsultacji obywatelskich jest cenna możliwość wymiany poglądów, poznania współobywateli i sposobu postrzegania przez nich rozmaitych spraw. Można poszerzyć własne horyzonty dzięki poznaniu punktu widzenia innych ludzi i dzięki temu wypracować ciekawe kompromisy. Synergia wynikająca z “burzy mózgów” wielu osób czasem skutkuje genialnymi rozwiązaniami, na które nikt wcześniej nie wpadł.
Dzięki konsultacjom obywatelskim mamy możliwość wyjścia z domu, opuszczenia swojej „strefy komfortu” i zmiany postawy z biernej na aktywną. Warto poświęcić jedno popołudnie i poznać bliżej ludzi, którzy na miejsce swojego życia wybrali to samo miasto, co my. Może okazać się, że łączy nas więcej, niż nam się wydaje i zwyczajne przekazanie swojego zdania może zaowocować nawiązaniem wartościowych znajomości.
Ważnym aspektem partycypacji społecznej jest też możliwość zdobycia wiedzy. Warto być świadomym procesów zachodzących w mieście, poznać nieco lepiej jego strukturę i sposób funkcjonowania, podejmowania decyzji, w tym np. wybierania konkretnych inwestycji, itp. Konsultacjom często towarzyszą spotkania, warsztaty z ekspertami różnych dziedzin, których możemy poznać i od których dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, istotnych w danym temacie.
Konsultacje to także kontakt z innymi. Dzięki znajomościom nawiązanym podczas konsultacji, społeczność w łatwiejszy sposób może się w przyszłości organizować samodzielnie w wielu różnych sprawach, które są dla niej ważne.
Gorąco zachęcamy. Bądź świadom! Bądź zaangażowany! Bądź aktywny! Bądź odpowiedzialny za Słupsk! Decyduj, jak będzie wyglądało miejsce, w którym żyjesz! Powiedz co myślisz – to dla Słupska ważne. :)
Projekt regulaminu i formularza wniosków
Ankieta konsultacyjna
Warsztaty konsultacyjne – Jak odpowiedzialnie kształtować przestrzeń w mieście.
Centrum Inicjatyw Obywatelskich zaprasza serdecznie w środę 9 lutego 2022 na warsztaty partycypacyjne. Dwie pory dnia do wyboru: godzina 12.00 albo 16.00. Miejsce: Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, ul. Sienkiewicza 19.
Podczas warsztatów dowiesz się: jak zgłosić projekt do sfinansowania z offsetu za tarczę antyrakietową w Słupsku i jak zrobić to z głową :)
Warsztaty poprowadzą: dr Łukasz Pancewicz oraz Dawid Pesta z A2P2 architecture and planning!
Na warsztatach będziecie mieli okazję dowiedzieć się więcej o uwarunkowaniach odpowiedzialnego projektowania przestrzeni i infrastruktury czasu wolnego i o proekologicznych rozwiązania (błękitno-zielona infrastruktura), poznacie dobre praktyki w przestrzeni miejskiej, przykładowe koszty wybranych elementów infrastruktury.
A na dodatek poznacie planowany program Nasza Wspólna Przestrzeń i będziecie mogli zgłosić do niego swoje uwagi i propozycje. Zapraszamy.
Wyniki konsultacji
Tematem konsultacji było poznanie opinii mieszkańców Słupska w sprawie wprowadzenia regulaminu Programu „Nasza wspólna przestrzeń” – programu na rzecz rozwoju infrastruktury czasu wolnego na terenie Miasta Słupska. Konsultacje regulaminu trwały od 23 lutego do 3 marca. W tym czasie mieszkańcy mieli możliwość na zgłoszenie uwag i opinii do regulaminu Programu. Wszystkie przesłane uwagi oraz opinie mieszkańców zostały rozpatrzone ale tylko ich cześć mogła zostać uwzględniona.
Konsultacje społeczne zostały przeprowadzone w formie ankiety konsultacyjnej, udostępnionej na stronie internetowej www.slupsk.pl oraz www.cio.slupsk.pl/mojaprzestrzen/.
Dla osób biorących udział w konsultacjach przewidziano bon upominkowy o wartości 200 zł do wydania z Galerii Jantar w Słupsku. Spośród kilkudziesięciu osób biorących udział w konsultacjach bon podarunkowy wygrała pani Aldona Remelska.
Raport z konsultacji regulaminu Programu Nasza Wspólna Przestrzeń
Dziękujemy za Wasz udział w konsultacjach ! i zachęcamy do zgłaszania zadań w ramach Programu.
Przyjęty regulamin dostępny jest na stronie https://www.slupsk.pl/mieszkaniec/aktualnosci/nasza-wspolna-przestrzen.
Nabór projektów do programu „Nasza wspólna przestrzeń” – programu na rzecz rozwoju infrastruktury czasu wolnego na terenie Miasta Słupska
Zapraszamy Państwa do składania wniosków w ramach Programu „Nasza wspólna przestrzeń – program na rzecz rozwoju infrastruktury czasu wolnego na terenie Miasta Słupska”, dzięki któremu zostaną zagospodarowane nowe i istniejące miejskie przestrzenie publiczne.
PLIKI DO POBRANIA
Celem Programu jest tworzenie nowych terenów zieleni, parków, skwerów, ogólnodostępnych przestrzeni lub rewaloryzacja już istniejących małych centrów życia społecznego oraz budowa aktywności obywatelskiej poprzez włączanie mieszkańców w procesy zarządzania Miastem.
Każdy mieszkaniec może złożyć wniosek zawierający własny pomysł na zmiany w przestrzeni miejskiej w kategoriach:
1) infrastruktura turystyczna i rekreacyjna: tworzenie nowych lub modernizacja istniejących publicznych przestrzeni rekreacyjnych oraz rekultywacja przestrzeni publicznej stanowiącej centrum życia społecznego;
2) przedsięwzięcia i inicjatywy w przestrzeni miejskiej mające na celu rozwój terenów zielonych i błękitno-zielonej infrastruktury.
Wypełnione Formularze zgłoszeniowe wraz z załącznikami należy złożyć w terminie od 14.03.2022 r. do 03.04.2022 r.
1) listownie na adres: Wydział Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku,
Plac Zwycięstwa 1, 76-200 Słupsk, pokój 206 z adnotacją na kopercie „Nasza wspólna przestrzeń”,
(decyduje data stempla pocztowego);
2) osobiście w Wydziale Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku,
Plac Zwycięstwa 1, 76-200 Słupsk, pokój 206 z adnotacją na kopercie „Nasza wspólna przestrzeń”
3) elektronicznie za pośrednictwem e-mail na adres: zf@um.slupsk.pl.
Zgłoszone pomysły będą stanowiły podstawę do ubiegania się o dofinansowanie ze środków Programu na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024 oraz środków unijnych. Wartość jednego zadania, które można zgłosić w kategorii 1) wynosi od 50 000 zł do 500 000 zł, a zgłoszenia w kategorii 2) nie podlegają limitowi wydatków.
Realizacja projektu wynika z potrzeby zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne, a w szczególności dąży do zwiększenia partycypacji mieszkańców w działania o istotnym znaczeniu dla kształtowania przestrzeni w mieście.
Partycypacyjne projektowanie przy ul. Riedla w Słupsku
Spacery badawcze.
polegają one na wizji terenowej na danym obszarze. Mają one[...]
Z wizytą studyjną w Icelandic Human Rights Centre
W terminie od 27 sierpnia do 1 września br.[...]
Warsztaty z mieszkańcami nt. wspólnej przestrzeni
W trakcie trwania projektu sukcesywnie odbywały się spotkania w[...]
Wizyta studyjna w Dubrovniku
W ramach realizacji projektu „Obywatele i kształtowanie przestrzeni” finansowanego[...]
Warsztaty partycypacyjne
Planowanie partycypacyjne to jedna z metod, którą udało nam[...]
Terenowe konsultacje społeczne
W ramach programu „Nasza wspólna przestrzeń” prowadzone są terenowe[...]