Miejsce, w którym mieszkamy, w którym żyjemy w znaczący sposób wpływa na nasze codziennie funkcjonowanie. Jest wiele spraw ważnych z perspektywy lokalnej, o których powinniśmy wiedzieć, którymi powinniśmy się interesować i o które powinniśmy zabiegać, gdyż to od naszego zaangażowania zależy jakość naszego życia. Dbamy o nasze ogrody, domy czy mieszkania, a robimy to po to, by żyło nam się jak najlepiej. W takim celu także, podejmowane są wszelkiego rodzaju inicjatywy obywatelskie, zmierzające w stronę polepszenia naszego wspólnego miejsca zamieszkania. W nieco szerszej, bardziej globalnej perspektywie – dbamy o naszą wspólną przestrzeń do życia, jaką stanowi miasto. Takie zaangażowanie obywatelskie nazywamy też partycypacją – społeczną i publiczną.

Obywatele danej przestrzeni powinni wyrażać głos w kwestii tego, jak wyglądać ma nasza wspólna przestrzeń. Dotyczy to także Słupska, naszego miasta, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka mają zapewne swoje ukochane miejsca. Wyrażenie swojej opinii w rzeczywistości to czasem tylko kilka kliknięć, często niezobowiązująca rozmowa czy ankieta, która może mieć znaczący wpływ na decyzje o mieście. Jak mówią sami urzędnicy miejscy – wiedza o mieście, poszczególnych osiedlach, podwórkach czy skwerach – pochodząca od samych mieszkańców jest bezcenna. Nie każdy urzędnik wnika głębiej w przestrzeń miejską tak jak my, mieszkańcy Zatorza czy Osiedla Niepodległości, czy jeszcze innych miejsc w Słupsku. Jeśli nie jest nam obojętne to co mamy tuż obok naszych domów i mieszkań i jeśli chcemy mieć swój udział w ulepszaniu naszej wspólnej przestrzeni – partycypacja obywatelska powinna stać się naszym nawykiem.

Warto wyrażać swoją opinię także po to, aby później cieszyć się efektami, nie twierdzić, że “ktoś zrobił coś bez mojej wiedzy”, ale patrzeć na funkcjonowanie miasta i cieszyć się z realnego udziału w jego życiu i bycia jego częścią.

Należy mieć na uwadze również kilka zasadniczych zalet brania udziału w konsultacjach społecznych. Pierwsza, najbardziej wyrazista z nich, opiera się na fakcie, iż dla podmiotu wychodzącego z inicjatywą konsultacji zdanie każdego jest ważne, liczy się, każdy ma prawo się wypowiedzieć. Podmioty publiczne nie chcą działać bez zgody obywateli, którym dane rozwiązanie ma służyć i w związku z tym wychodzą naprzeciw, aby poznać ich opinie. Zasadniczym elementem konsultacji jest więc poznanie planów władz lokalnych i możliwość ich modyfikacji, zaproponowania optymalnych, korzystnych dla wszystkich, rozwiązań danego problemu.

Kolejnym ważnym elementem konsultacji obywatelskich jest cenna możliwość wymiany poglądów, poznania współobywateli i sposobu postrzegania przez nich rozmaitych spraw. Można poszerzyć własne horyzonty dzięki poznaniu punktu widzenia innych ludzi i dzięki temu wypracować ciekawe kompromisy. Synergia wynikająca z “burzy mózgów” wielu osób czasem skutkuje genialnymi rozwiązaniami, na które nikt wcześniej nie wpadł.

Dzięki konsultacjom obywatelskim mamy możliwość wyjścia z domu, opuszczenia swojej „strefy komfortu” i zmiany postawy z biernej na aktywną. Warto poświęcić jedno popołudnie i poznać bliżej ludzi, którzy na miejsce swojego życia wybrali to samo miasto, co my. Może okazać się, że łączy nas więcej, niż nam się wydaje i zwyczajne przekazanie swojego zdania może zaowocować nawiązaniem wartościowych znajomości.

Ważnym aspektem partycypacji społecznej jest też możliwość zdobycia wiedzy. Warto być świadomym procesów zachodzących w mieście, poznać nieco lepiej jego strukturę i sposób funkcjonowania, podejmowania decyzji, w tym np. wybierania konkretnych inwestycji, itp. Konsultacjom często towarzyszą spotkania, warsztaty z ekspertami różnych dziedzin, których możemy poznać i od których dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, istotnych w danym temacie.

Konsultacje to także kontakt z innymi. Dzięki znajomościom nawiązanym podczas konsultacji, społeczność w łatwiejszy sposób może się w przyszłości organizować samodzielnie w wielu różnych sprawach, które są dla niej ważne.

Gorąco zachęcamy. Bądź świadom! Bądź zaangażowany! Bądź aktywny! Bądź odpowiedzialny za Słupsk! Decyduj, jak będzie wyglądało miejsce, w którym żyjesz! Powiedz co myślisz – to dla Słupska ważne. :)

Regulamin konsultacji społecznych w Słupsku