Rozgrywki strzeleckie, majsterkowanie w Męskiej Szopie (nie tylko dla mężczyzn), Kawiarenka Obywatelska nt. seniorów, dyskusja o rewitalizacji Starego Rynku, porady prawne, prezentacje, dyskusje, szkolenia i wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców Słupska w najbliższym tygodniu. A to wszystko w ramach tygodniowego Festiwalu Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek (25 września) i potrwa aż do soboty (30 września).

To już VIII edycja festiwalu organizacji pozarządowych w Słupsku, jednak tym razem w zmienionej formule, dzięki czemu słupszczanie zamiast jednego dnia jak było do tej pory, będą mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach zorganizowanych przez słupskie stowarzyszenia i fundacje przez cały tydzień.

„Zależy nam na tym, aby mieszkańcy zobaczyli jak wiele robią organizacje pozarządowe oraz jak różnorodna jest to działalność. Bardzo często działania organizacji kojarzą się tylko z prowadzeniem hospicjum lub pomocą na rzecz osób niepełnosprawnych. Oczywiście takie organizacje w Słupsku są i wspaniale pomagają potrzebującym, ale sektor pozarządowy zajmuje się niemal wszystkimi dziedzinami. Od sportu poprzez aktywizację osób starszych, pomaganie dzieciom, zwierzętom, ale to także eksperckie porady prawne, organizowanie imprez, zajęć i wycieczek, aż po zrzeszanie miłośników motocykli czy nawet prowadzenie szkoły podstawowej” – mówi Tomasz Keler z Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Wszystkie zorganizowane w ramach festiwalu imprezy są bezpłatne. Przedstawiciele organizacji zachęcają do uczestniczenia w nich, poznania działalności poszczególnych organizacji i zaangażowanie się w działania którejś z nich. „Świetną okazją, by być aktywnym, jest wolontariat. Polacy wciąż zbyt słabo angażują się w bezinteresowną działalność na rzecz innych. Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor wskazują, że w wolontariat na rzecz lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych angażuje się co piąty Polak. Od 2012 roku odsetek wolontariuszy wśród Polaków pozostaje niemal niezmienny i niestety w porównaniu z innymi krajami europejskimi jest dość niski” – mówi Marta Makuch, przewodnicząca Słupskiej Rady Organizacji Pozarządowych. „Dlatego zachęcamy wszystkich słupszczan i słupszczanki – przyjdźcie, zobaczcie jak działamy, przyłączcie się do nas!” – dodaje Marta Makuch.

W ramach festiwalu odbędzie się niemal 20 wydarzeń zorganizowanych przez słupskie organizacje pozarządowe. Na koniec tygodnia tj. 29 września o godzinie 17.00 w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej odbędą się wybory do Słupskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Po wyborach będzie również okazja, aby podyskutować o kondycji organizacji ze Słupska, a także poznać ich działania i wspólnie spędzić czas ze słupskimi działaczami i działaczkami z organizacji pozarządowych.

Przedsięwzięcie współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Miasta Słupska.

Plan Festiwalu

Tabela FOP