Po raz pierwszy w  Polsce grupa miast wspólnie organizuje wydarzenia w  Europejskim Tygodniu Mobilności. To dlatego, że zależy nam na komforcie życia w naszych miejscowościach. Na tym, żeby były jak najbardziej przyjazne i wygodne.  Zgodnie z tegorocznym hasłem chcemy dzielić się  – przestrzenią,  energią i czystym powietrzem!

W tym roku Europejski Tydzień Mobilności 16-22 września odbywa się pod hasłem „Czysta, współdzielona i inteligentna mobilność – dzieląc się, dotrzesz dalej!”.  Uczestniczy w nim ponad 2150 miejscowości z całej Europy. Dzięki nastawieniu na to co wspólne, możemy razem zadbać o nasz komfort i wygodę, niezależnie od tego, w jaki sposób się poruszamy.

Wszyscy jesteśmy pieszymi, wiele z nas korzysta z rowerów i transportu publicznego.  Dlatego w naszych miastach tworzymy  systemy dróg rowerowych, a nasz transportu publiczny z roku na rok staje się coraz lepszy i wygodniejszy.  Korzystamy z nich na co dzień i zachęcamy do tego wszystkich. To właśnie na chodniku, w autobusie, tramwaju czy trolejbusie można spotkać się z sąsiadem, porozmawiać, pomóc komuś, wymienić się uśmiechem, albo po prostu – zobaczyć, jak pięknieją nasze miasta. Zachęcamy też do dzielenia się własnym środkiem transportu – na przykład samochodem. Dzięki temu  możemy obniżyć wydatki np. na dojazd do pracy. A także – co dziś bardzo ważne – sprawić że powietrze wokół nas będzie czystsze, wolne od smogu.  Każdy i każda z nas ma na to wpływ!

Razem zmierzamy do tego, żeby poruszanie się  po naszych miastach było czystą przyjemnością i dawało możliwość oddychania czystym powietrzem.  Dołącz do nas, zapraszamy! Twój udział jest ważny!

  • 19 września godz. 18.30 (Park Kultury i Wypoczynku) – akcja „Zrób jazdę w mieście – wsiadaj na rower!”, czyli wspólny przejazd Prezydenta Słupska Roberta Biedronia z mieszkańcami/nkami do Ratusza, gdzie o godz. 19.00 będzie wyświetlana illuminacja.
  • 22 września godz. 11.0 (Stary Rynek) – akcja „Chodź na ulicę!”, czyli metamorfoza miejsc parkingowych przy Starym Rynku w Słupsku w przyjazne, bezpieczne miejsca, gdzie zarówno piesi, rowerzyści jak i kierowcy mogą się swobodnie poruszać. Dzięki akcjom będzie można zobaczyć jak zwykła droga, zamienia się w miejsce pełne zieleni, ławek i łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.

Wydarzenia organizują w swoich miastach:

Piotr Petrykowski, Burmistrz Bartoszyc

Monika Trzcińska, Burmistrzyni Braniewa

Rafał Kukla, Burmistrz Gorlic

Beata Klimek, Prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego

Robert Biedroń, Prezydent Słupska

Marek Materek, Prezydent Starachowic

Mateusz Klinowski, Burmistrz Wadowic

 

Dodatkowo w każdym z naszych miast odbywa się szereg innych, fantastycznych imprez.

Zajrzyj na stronę  www.slupsk.pl

Wydarzenia są organizowane we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej.

http://ec.europa.eu/poland/about-us/contact-wroclaw_pl.